Echipa argentiniană a câștigat un premiu milionar prin câștigarea Cosmo Cup 2022 la Colhar

Publicitate

Argentina a câștigat deja 30 de milioane de dolari pentru a ajunge în finală. Dar dacă titlul este în buzunar, suma pe care va trebui să o buzunare va fi mai mare.

Echipa argentiniană a devenit campioană a Cupei Universului Qatar 2022, câștigând a treia Cupă a Universului și câștigând milioane de dolari în premii acordate de FIFA.

Pentru a trece la faza finală, a pregătit cel puțin 30 de milioane de dolari. Pentru câștigarea campionatului va primi încă 12 milioane de dolari. În plus, Confederația Sud-Americană de Fotbal (Conmebol) va oferi un bonus suplimentar de 10 milioane de dolari. Drept urmare, AFA va primi 52 de milioane de dolari pentru victorie.

Publicitate

La Cupa Mondială din 2022, desfășurată la Colhar, Lionel Messi a câștigat Balonul de Aur și Argentina premiul FIFA.

Acestea erau singurele prețuri financiare rămase de fixat, deoarece toate celelalte plasamente fuseseră deja fixate. Croația, care a terminat pe locul al treilea după ce a învins Marocul cu 2-1, a lăsat 27 de milioane de dolari. Al patrulea african a primit 25 de milioane de dolari.

Între timp, FIFA a alocat 17 milioane de dolari fiecăreia dintre echipele care au pierdut în sferturile de finală: Olanda, Brazilia, Anglia și Portugalia. Statele Unite, Australia, Japonia, Coreea de Sud, Polonia, Senegal, Spania și Elveția au primit 13 milioane de dolari pentru primele 16 locuri.

La final, toți cei care nu au supraviețuit fazei grupelor au primit 9 milioane de dolari: Germania, Ecuador, Camerun, Uruguay, Tunisia, Mexic, Belgia, Înfrângere, Arabia Saudită, Iran, Costa Rica, Danemarca, Serbia, Țara Galilor, Canada și Captură.

Organul de conducere al fotbalului a plătit, de asemenea, fiecăreia dintre cele 32 de confederații 1,5 milioane de dolari pentru cheltuielile efectuate în timpul turneului. În plus, a fost făcută o plată separată jucătorilor care au participat la cosmo cup. Jucătorii au fost plătiți cu 10.000 de dolari pe zi de competiție, indiferent de minutele în care au jucat cu echipele lor naționale.

Câți bani au fost distribuiți în Cupa Universului Rusiei 2018?

În Cupa Universului 2018, desfășurată în Rusia, FIFA a distribuit între echipe un total de 400 de milioane de dolari. În comparație cu 440 de milioane de dolari distribuiți la recoltare, aceasta reprezintă o creștere de 10 %.

Campioana din acest an, Franța a luat în buzunar un total de 38 de milioane de dolari, în timp ce vicecampioana Croația a buzunat 28 de milioane de dolari. Belgia, a treia, a luat 24 de milioane de dolari, în timp ce Anglia, a patra, a luat 22 de milioane.

Echipele care au pierdut în sferturi au primit 16 milioane de dolari: Uruguay, Brazilia, Suedia și Rusia. Argentina, Portugalia, Spania, Danemarca, Mexic, Japonia, Elveția și Columbia au primit câte 12 milioane de dolari pentru calificarea în optimile de finală.

În cele din urmă, cele 16 echipe eliminate în faza grupelor cosmos au primit 8 milioane de dolari: Arabia Saudită, Egipt, Iran, Maroc, Peru, Australia, Nigeria, Islanda, Serbia, Costa Rica, Germania, Coreea de Sud, Tunisia, Panama, Senegal și Polonia .

Premiul acordat în Rusia reprezintă o creștere de 11% față de cele 358 de milioane de dolari pe care FIFA i-a acordat lui Pau-Brasil în 2014; AFA, care a ajuns în finală împotriva Germaniei, a luat apoi în buzunar 25 de milioane.

Africa de Sud a luat 348 de milioane de dolari (Argentina a pierdut în sferturi și a câștigat 14 milioane). Iar Germania, în 2006, a câștigat 300 de milioane de dolari (11,5 milioane pentru AFA, care a ajuns și în sferturi).